Университетът. Ядро. Образование.
Основан през 1942 година, Университетът по Архитектура, Строителство и Геодезия се явява естественото ядро на архитектурното образование в България. Като такова, университетът е в центъра на множество пресечни точки, определящи целите и вълненията на архитектурната ни действителност. Схващането за важността на академията и определянето на нейната мисия през XXI век,  формира всички наши търсения в полето на образованието.


Underschool_ като периферен изследовател
Underschool_ се опитва да осигури повече пространство за разсъждаване върху архитектурното образование и образованието въобще. Ние вярваме, че дефинирането на независимо поле за критика и експеримент са сред първите стъпки за постигане на дългосрочна устойчивост и развитие на системата.


Наблюдения над архитектурното образование. Изследването.
Все по-често в България и в чужбина се говори, че архитектурата e в състояние на постоянна криза. Тя се изразява в загубата на значимостта на професията и невъзможността ѝ да води процесите на създаване на естетическа, социална и устойчива градска среда. Кризата, казват, лежи и в самото архитектурно образование. Система, която се дефинира от остарели академични традиции и учебни планове. Трябва да възприемем проблемите в образованието на архитекта като значими за цялото общество. Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта.

Изначално критиката в тази областта на “архитектурното образование” в България липсва. Тази липса може да се разчете като доказателство за безпогрешна образователна система или като липса на обществен интерес в сферата. Изследователският проект “Наблюдения над архитектурното образование” поставя и двете тези под съмнение.

Проектът представлява критичен исторически анализ на архитектурното образование в България. Той има за цел да намери, анализира и комуникира успехите, провалите, промените и проблемите през 80-годишната история на архитектурното образование в страната. Всичко това - в опит да се дефинира местната образователна идентичност на системата.

Историческият подход към темата има за цел да възприеме архитектурното образование като сложна система, формирана от държавни политики, закони, икономически интереси, академични традиции и личности. Именно разбирайки историческите пластове и как те са се отразявали на образованието можем да разберем защо то е такова днес, откъде произлизат проблемите му и как може да се реагира на тях в бъдеще.

Историята на българското архитектурно образование е стара, почти колкото историята на университета ни, въпреки това за нея знаем и помним малко. Това се дължи на трудния достъп до информация и разпокъсването на малкото архивни единици. Затова научният проект цели и създаването на достъпен публичен архив, който да послужи като знак на почит към поколенията, създали образованието ни, и същевременно да позволи други бъдещи изследвания по темата.


Процес
Фаза I: събиране и архивиране на материали


Като резултат от факултативната дисциплина “Наблюдения над архитектурното образование” и за нуждите на анализа е събран голям фонд от статии на тема „архитектурно образование“ и са копирани извадки от важни документи, свързани с историческото развитие на Архитектурния факултет в УАСГ чрез тясна работа с Държавна агенция „Архиви“. В момента, събраният фонд съдържа в себе си над 200 статии и документи. Успоредно с това е стартиран процес на провеждане и записване на интервюта с настоящи и пенсионирани представители на Архитектурния факултет на УАСГ. Интервютата целят допълване на моменти от историята на факултета, не отразени в събраните писмени източници. Също така, проучването се обогатява с личния субективен прочит на изведените исторически наративи на хората градили институцията.

След финализиране на проекта дигитализирания архив от събраните материали и интервюта ще бъде публикуван онлайн.


Фаза II: анализ и критика


(предстои представяне)


Фаза III: комуникация


Научно-изследователският проект “Наблюдения над архитектурното образование” ще приключи чрез провеждане на изложба и образователен форум.



Повече за тази част от проекта можете да прочетете тук


© underschool_