ЕDUCATION WORKS
Форум и изложба в УАСГ

26.09.—06.10.2024


Програма
26 СЕПТЕМВРИ: Откриване18:30
27 СЕПТЕМВРИ: Контекст 18:30Лекция
Румяна Маринова-Христиди

19:30
Лекция
Виктор Дамов

28 СЕПТЕМВРИ: Контекст18:30Дискусия
Веселин Методиев
Анета Василева
Добрин Тодоров

29 СЕПТЕМВРИ: Архитектурен тур в УАСГ14:00Води екипа на Underschool_

30 СЕПТЕМВРИ: Институции14:00Презентации на преподаватели от УАСГ
Цветелина Даскалова, Николай Давидков, Стела Скрижовска-Колева, Златка Маджарова, Орлин Иванов, Панайот Савов, Христо Станкушев, Ясен Кьосев

18:30Дискусия с участието на администраторите
Гичка Кутова (ректор УАСГ)
Орлин Давчев (декан АРХ/УАСГ)
Весела Попова (ръководител АРХ/НБУ)
Ивана Радонова (МОН)

01 ОКТОМВРИ: Студенти11:00Работилница от/за студенти

18:30Презентация от студентите
Диана Манолова, Павла Минкова и Руслана Папулова

19:00Представяне на резултати от работилница
02 ОКТОМВРИ: Практика
14:00
Презентации на алтернативни практики
Гергана Илиева (Колективът)
Адрияна Михайлова (Imp/Act)
Зекие Емин (Stroiinfo / НАН)
Явор Панев (Optimistas)
16:00
Презентации на млади практики
Константин Димитров (Soоda)
Георги Събев (Nada)
Божидара Вълкова / Борис Тикварски (POV)
18:30
Дискусия на утвърдени практики
Георги Кътов (I/O)
Цветан Петров (IPA)
Елица Панайотова (Skica)
Моника Маринова (Think forward)
Нурхан Реджеб (Place.make)

03 ОКТОМВРИ: Мисия
18:30
Лекции
Борил Караиванов (Typoclass)
Албена Янева (Politecnico di Torino)
Зора Бояджиева (Мисията на университета)

04 ОКТОМВРИ: Мисия
18:30
Лекции
Кирил Асс (March Arch School)
Ставрос Ставридис (National Technical University Athens)

05 ОКТОМВРИ: Периферии16:00Презентации
Росина Шатърова
Виктория Драганова (Swimming Pool)
Дима Стефанова (Know How, Show How)

18:30  Презентации
Теодор Узунов (Underschool_)
Маргус Таммик (Vares Architecture Residency)
Даня Боучи (The Aedes Metropolitan Laboratory Berlin)

06 ОКТОМВРИ: Закриване18:30


80-години българско архитектурно образование
От мечтата на братята Христо и Евлоги Георгиеви и каузата за българско техническо образование - първите преподаватели и тяхната мисия. През процес на политизация, съветизация, самосъветизация и пряка намеса на държавата в институцията. През установяване на местна образователна традиция обслужваща социалистическата държава. До завръщане на автономността на университета, процеси на европейска либерализация и консервативна традиция. Нашето архитектурно образование следва да се възприема като сложна плетеница от политически, икономически, културни и академични влияния. В човешкия мащаб пък стоят личностите изграждащи образа на образованието през годините. Техните ценности, отношения и качества.

Изложба

Изложбата пряко ще визуализа сложните взаимосвързани процеси и влияния, които създават архитектурното образование в страната през своите 80-години история. Тя цели опит за периодизация и дефиниране на местната образователна идентичност. Създавайки времева линия в пространството изложбената намеса тангира същевременно историческата ос на образователно развитие и изгубения във времето архитектурен жест на новата сграда на УАСГ. 

Можете да намерите всичко на масата. Изложбата се надява да провокира отворен и открит разговор за образованието ни и неговото бъдеще. 

Форум

Образователният форум съпътстващ събитието ще разшири полето на разговор по темата. Курираната програма картира основната част от групите съставящи архитектурното образование. Историческият мотив на изложбата естествено ще се прелее в настоящето като се даде сцена на преподаватели, студенти и администратори. В последните дни на форума ще се постави въпроса за мисията на архитектурното образование в XXI век и мястото на периферните образователни явления в настоящата системата.


Пространството
През 1970 г. идейният проект за новата сграда на УАСГ (тогава ВИСИ) печели престижната годишна награда на сп. “Архитектура” - сребърен плакет “Кольо Фичето”. Идейният проект на колектива арх. Атанас Делибашев, арх. Иван Попов и арх. Милко Ангелов успява умело да олекоти тежката функционална програма, събирайки учебните зали и кабинетите в “двете кули”. По този начин те успяват да запазят съществуващия градоустройствен мащаб по бул. Христо Смирненски, да опазят трайната висока растителност по ул. Добри Войников, наследена от ботаническата градина на Агрономо-лесовъдния факултет (днес тази растителност е известна като задния двор на Архитектурния факултет) и да “пробият” зелена ос през сърцето на университета свързвайки смислено и градоустройствено сградите на УАСГ и Биологическия факултет (тогава Агрономо-лесовъдния) като обособяват обща паркова зона между двете институции. 

Поради технологични и функционални съображения третето намерение , това за зелената ос, се губи в историята. Работният проект не позволява реализирането на зеления клин поради поместения под вътрешния двор подземен паркинг, а мостовата връзка, която трябва да преодолее пространствената граница между вътрешния двор на УАСГ и двора на Биологическия факултет придобива неубедителни размери. Връзката между дворовете е окончателно прекъсната, през новия век, когато се реализира новата Библиотека на УАСГ. 

Така вътрешният двор на УАСГ остава заключен и функционално неосмислена дворът на Биологическия факултет, макар и общ, остава неразпознат от УАСГ. 

Изложбата и форумът имат за цел временно да маркират изгубената ос. Да се оживи запустелият от страната на УАСГ общ двор и да се покаже пространствения му потенциал като обединяващ парк-площад между университетите. По този начин пространството ще се преосмисли освен като място за диалог за бъдещето на архитектурното образование и като ново публично пространство на София. Ще се направи връзката между образование и материално изражение. 

За целите на проекта се предвиждат меки благоустройствени и урбанистични намеси в зоната.


Подкрепа
Проектът частично се реализира с  финансовата помощ на програма “Критика” на НФК и Фонд “Научни изследвания” към УАСГ “Програма за подпомагане на докторанти”. 

За реализиране на цялостната визия на изложбата и форума фондация Underschool търси подкрепата на партньори и спонсори. Фондацията е отворена за сътрудничество за реализиране на целите и задачите, поставени в проекта. 


За повече информация можете да се свържете с нас  

© underschool_